ss7

SS7 nedir?

This post is also available in: İngilizce

SS7 nedir?
“Signaling System No 7” mobil ağları bir birine bağlayan sistemdir. Hackerler bu sistemi kullanarak mobil telefon kullanıcısının yer durumunu öğrenebilir, kişinin özel telefon konuşmalarını ve sms lerini çalabilirler

SS7 ne işe yarar?
SS7 bir bir kaç ağ kurallarının (protocollerinin) toplusudur. Bu kurallar telefonların kendi aralarında aramalar ve mesajların göndermesi için kullanılmaktadır. Kullanıcıların roaming özelliğini kullanmalarını da SS7 sağlar.
Hacker bu güvenlik açığını kullanarak kullanıcının aramalarını ve mesajlarını kendisine yöneltebilir. Bireyin yer durumu da hacker tarafından kolayca görülebilinir.

Bu güvenlik açısından kimler etkilenmiş?
Eğer bi hacker SS7 açığını kullanarak sizin telefon konuşmanızı, arkadaşlarınıza gönderdiğiniz özel yazıları öğrenmek istiyorsa, sizin kendinizi korumanız için yapabileceğiniz fazla birşey yok. Hangi telefon kullandığından aslı olmayarak telefonu olan her kişi bu atağa karşı savunmasızdır.

Peki neler yapılıyor bu konuda?
SS7 güvenlik açığı Alman güvenlik uzmanı Karsten Nohl tarafından 2014 yılında bulundu.

Kendimizi korumak için neler yapabiliriz?
Bu güvenlik açığının kullanıcı kontrolunun dışında olduğunu gözönünde bulundurursak, böyle bir atağa karşı koymak için yapabileceğiniz tek şey olduğunu söyleyebiliriz: Sms yollamamak ve yerine özel mesajlaşma programları (WhatsApp, Apple iMessage ve b.) kullanmak. Sesli aramalar için de aynısı geçerlidir. Yer (mekan) durumu ise telefon kullanıcısının önlenmez bir güvenlik açığıdır. Yapabileceğiniz tek şey telefonunuzu kapatmak, ya da telefon ağ sistemini kapatarak iletişimler için sadece Wi-Fi kullanmaktır.

Related Post

About Bleda Tatar

Isim Vugar Garagozlu. Memleket Azerbaycandir. Texas A&M Universitesi ....Devamını okumak için tıklayınız ;)