This post is also available in: English

forum-banner


Forum Navigation
Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

absolute Komutunun asıl amacı nedir ?

Merhabalar.

Bir kaç gündür araştırmalarıma devam ediyorum. bootladerin mantığını öğrenmeye calışıyorum kodları incelerken absolute komutunun

kullanıldığını gördüm. araştırdığımda ise. bir değişkenin istenilen ROM adresinden başlatıldığını veya yerleştirebildiğini gördüm mesela 8 bitllik bir değişkenimizi romun 0x100 adresine atarsak bu romda 0x100-0x101-0x102 diye 8 bitlik rom da kendine yer ayırıyor. ( OKUYUP ARAŞTIRIP ANLADIKLARIMI SÖYLÜYORUM BELİRLİ GARANTİSİ OLAN BİR AÇIKLAMA DEĞİLDİİR.)

 

bootladerin mantığı şu mudur usb_hid üzerinden alınan 1 ve 0 ları bayt lere ayırarak belli bir romdan sonra yazmaya başlayıp yazma  işlemi bittikten sonra

Sonsuz döngüyü , dışarıdan aldığı ve belirli rom adreslerine yazdığı kodu  sonsuz döngü ROM adresinin şu adresinden şu adresine kadar olan alanda dönecek mi diyor ?

Mikroelektronikanın bunun için acık bir kaynağı var fakakt usb_hid iletişimini bile daha tamamen anlamamışken bootladerin mantığını hiç anlamadım.

ve absolute komutu pointere benziyor tek farkları pointerin bir kaç işlevi daha var absolute sadece gidip yerleştiriyor diye anladım.

Merhabalar

Bu konuda en ufak bir bilgim bile yok bunu ilk kez duyuyorum. Daha önce üzerinde bir araştırmam olmadı. Burada yapmak istediğin tam olarak nedir onu anlatırsan belki bir fikir yürütebiliriz

iyi çalışmalar

Merhaba

Bilgisayarıma FİDYE VİRÜSU bulaştığı için tüm calışmalarım notlarım falan uçtu gitti o yüzden cevap veremedim. format falan atıp yeniden kurmam gerekti bazı şeyleri.

 

Hocam Aslında bir şey yapmak istemiyorum sadece BOOTLOADER in mantığını kavramaya calışıyorum kodları incelerken Absolute komutunu görünce bu ne ki acaba derken okuyarka araştırarak biraz bilgi edindim sizin de belki deneyim tecrübeleriniz vardır diye buraya yazayım dedim. aslında 1-2 şey denemiştim ama onlarda Format ile birlikte gitti :(

Merhabalar

Virüsler için ESET i tavsiye ederim tabi ki bulaşmadan önce bu virüs dosyaları şifrelediği için sonrasında pek bir şey yapılamıyor.

En büyük tedbir 2 pc kullanmak yani 1 pc İnternet için 1 pc internete kesinlikle bağlantısı olmayan çalışmaların olduğunu pc .

Ayrıca arada sırada yedek alıp saklamakta işe yarayabilir.

bootloader konusunda bilgim yok ancak flash ramleri incelerken onlarda da bu şekilde bir sistem olduğunu görmüştüm. Belki herhangi bir flash ram datasheetinde de bu konuda bilgi bulabilirsin.

İyi Çalışmalar


Hiçbir şahsi sosyal medya hesabım yoktur
Yanlızca tanıtım amaçlı sosyal hesaplar kullanılmaktadır
İletişim için sadece soru-cevap forumunu kullanınız