This post is also available in: English

forum-banner


Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

paraşüt sistemi

yaptığınız roketlerin 2 kat büyüğü bir roket yapsaydınız, paraşüt sistemi için hangi maddeyi kullanırdınız? örn: 1.5 kg lık bir katı yakıtlı roket düsünelim

Merhabalar

Roketlerde kullanılacak en iyi malzeme naylondur . Günlük hayatta basit bir malzeme gibi görünse de naylon çok üst seviyede dayanma gücüne sahiptir.

Kurtarma tertibatının roket gövdesinden çıkması için fırlatma barutu kullanılmaktadır dolayısı ile gövde içerisinde yüksek bir ısı ve sıcak parçacıklar oluşacaktır ve bu naylona zarar verir. Bunu engellemek için yanmaz çözelti ile yapılmış yanmaz kağıtları araya koyarak kurtarma tertibatını korumamız gerekir.

Çalışmalarınla ilgili video fotoğraf paylaşabilirsen sevinirim. Çünkü kurtarma tertibatı en son aşamadır tasarımda.

İyi Çalışmalar

şu an plan aşamasındayız, fırlatma barutunu nasıl entegre etmemizi önerirsiniz sisteme?

Merhabalar

Fırlatma barutunun yeri ve miktarı tamamen tasarımla ilgilidir bu konuda bir şey görmeden tavsiyede bulunmak maalesef mümkün değildir.

İyi Çalışmalar

düzeneği özet bir sekilde anlatabilir misiniz? ona göre yerini belirleyelim. cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Merhabalar
Roket tasarımı önce motordan başlar motorda kendi içinde parçalara ayrılır.

Öncelikle en temelden yapılarak ilerlenir bu aşamada bu şekilde daha önceden tecrübe edinmeden bir tasarım mümkün olmaz.

Dolayısı ile öncelikle roket yakıtını yapmayı başarmalı ardından roket motorunu yapmalı sonrasında model roket yapıp gerekli tasarımsal yetkinliği kazanmalısınız.

İyi Çalışmalar