This post is also available in: English

forum-banner


Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumBilim: YazılımMikroCRFID
Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

RFID

12

Konu kapanmıştır.

Merhabalar

 

 • RFID konusunda daha önce bir çalışma yapmadım ancak izlenmesi gereken yol hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
  • RFID yada herhangi bir modül bunlar tıpkı bilgisayardaki ekran kartı gibidir bilgisayar ile kullanılabilmesi için bir driver - kütüphane gerekir
  • RFID kullanmak için 2 seçenek mevcut ya hazır kütüphane kullanacaksın yada kendin yazacaksın ki benim tercihim her zaman kendim yazmaktır. Zor olsa da doğru olan budur.
  • Neden doğrusu budur çünkü ileride her türlü her çeşit modülü nasıl kullanabileceğini bilirsin kendi özgün kodlarını fonksiyonlarını yazabilirsin . Daha gelişmiş yada kolaylaştırıcı işlemler yapabilirsin
 • Şimdi konuya dönecek olursak. Hangi modül olursa olsun ister ekran ister RFID bunun üzerindeki işlemcisi ile iletişim kurmalıyız yani RFID modülündeki işlemcinin kullanma kılavuzuna( datasheet) bakmalıyız.
 • RFID işlemcisi MFRC522 miş. kılavuza bakınca bunun 3 iletişim protokolü ile kullanılabildiğini gördüm.Yani SPI - I2C - UART ( kılavuz 109 sayfa bu arada)
 • Bu kılavuzlarda ne nedir nasıl iletişim kurar gelen veri nasıl okunması gerekir ne cevap gelirse ne kod gönderilir bunlar aşırı detaylı yazar. Bu kod yazmanın en dibidir. Yani en alt seviye donanım ile PIC haberleşmesini sağlamak ( bu PIC olur PC olur fark etmez)
 • Sana önerim bu kılavuzu okuyup anlamaya çalışman elbette başta çok karmaşık gelecektir. Ancak bu yolda kendini zorlarsan gerçekten bir şeyler yapabilirsin yoksa hazır kütüphaneler ile hele hele mikroC gibi kapalı kodlar ile ancak başkalarının yazdığı kadar bir şeyler yapıp kendini avutmuş olursun.
 • Herhangi bir protokolü de kullansan I2C - SPI  yada UART fark etmez sonuçta ne şekilde kod gönderip nasıl okuyacağını anlamak için yine bu kılavuza bakman gerekecek . Bu iletişim protokolleri sadece birer aracıdır.
 • Kılavuzu buradan indirebilirsin.

İyi Çalışmalar

Konu kapanmıştır.

Merhaba

Daha öncede bağlantısını paylaşmıştım "özgür yazılım" kısmındaki tüm konular birer kütüphanedir  . Hepsini ben yazdım. Örnek olarak "SD kart" - "GLCD - SAP1024B" gibi kütüphaneler de bu şekilde bir işlemci ile haberleşmektedir. Tabi ki içerik çok farklı belki fikir vermesi açısından PORT tanımlaması vs. gibi yerlere bakabilirsin.

Ayrıca MikroC de Kütüphane Hazırlama konusunu da inceleyebilirsin.

İyi Çalışmalar

Konu kapanmıştır.

Şu kişiden alıntılanmıştır: Furkan KELEŞOĞLU tarhinde 14 Nisan 2018, 18:27

Hocam şimdi PDF inceliyorum'da.   Birşey anlayamıyorum Kafam cok karışıyor her yere gidiyor şimdi belirli adresslerde UART İLE ilgili  registirlar var ben uartı acıp adresi gönderip öylede bunu Uart'a cekebilirmiyim ? Kesme bayrakları gibi bir şeyler anlatıyor okuma yapınca ne olacağı filan okuması icin kurmak gerektiğini ama ingilizce beni aşırı zorluyor.

Merhaba

Zorlanman doğal şu an yaptığın "gerçek yazılımcılık" oluyor.

Acele etmeden incele ilk olarak genel bir anlatım yapmış sonrasında her iletişim protokolü için geçerli kuralları anlatmış.

Sonrasında tüm iletişimin nasıl olacağını anlatmış mesela iletişimde CRC16 kullanmış.

Bu tabi ki hazır kütüphaneler gibi hemen 2 fonksiyon yaz sonuç al şeklinde bir çalışma olmaz belki fikir vermek açısında GLCD kütüphanesini 13 ayda SD Kart ve FAT32 kütüphanesini 22 ayda bitirdim. Evet süreler uzun ancak şu an hem istediğim modüle kütüphane yazabiliyorum hemde GLCD , SD kart , FAT32 yada diğer tüm kütüphane yazdığım sistemler hakkında a dan z ye herşeye hakimim.

Dolayısı ile zor olması aslında doğru yolda olduğunu göstermekte . Eğer bunu aşarsan önünde koskoca bir yol açılacak.

İyi Çalışmalar

Konu kapanmıştır.

Merhabalar

Şimdi biraz inceledim aslında o kadar karışık değil sakin bir şekilde irdelemek gerekiyor. Örneğin ;

UART okuma yazma yapılırken

Belirtilen TX  RFID den gelen veri  RX ise RFID e giden veri anlamında verilmiş.

Uart için bir kaç pin belirlenmiş işlevleri zaten görsel şablonda mevcut buna göre

Okuma yapılacağı zaman ;

 • RX ile RFID den okuma yapılacak adres bilgisi yollanır. PIC ten RFID e gidecek
 • Adres gönderildikten hemen sonra TX den okuma yapılırken MX ucuda lojik 1 durumdadır( bunu RFID ayarlıyor)
 • DTRQ ise sıfır konumundadır tüm iletişim boyunca ( bunu RFID ayarlıyor)

Yazma Yapılacağı zaman ;

 • İlk olaraj RX ile RFID e bu sefer yazma yapılacağı belirtilmiş
 • MX ve DTRQ bitleri 1 e çekilmiş(RFID tarafında) ve TX den RFID bize yazma adresini geri gönderiyor onay şekilde .
 • Bizde ardından yazılacak veriyi gönderiyorum.

Merak edecek olursan ben nereden biliyorum hangi uç nedir ne değildir.

"10-Digital İnterface" bölümünde hangi protokolde hangi uç ne işe yarar ve renginden de bu uç giriş mi çıkış mı onu belirtir.

Bu sadece okuma ve yazma yukarıda( kılavuzun başlarında) registerlar hakkında bilgi verir bunları ince ince okumalı ve amacını anlamalısın kimisi işine yarayacak kimiside belki hiç kullanılmayacak.

Ayrıca UART yazma bölümü sonunda adres şablonu vermiştir dikkat edersen. Diyor ki ;

 • Başlangıç biti  1 ise okuma 0 ise yazma anlamına gelir
 • Sonraki RFU ise gelecek geliştirmeler için rezervedir burasını 0 yapıp geçiyorsun
 • Geri kalan ise adrestir diyor

Bu uart iletişiminde şablon oluyor senin için

Ayrıca temel sistem olarak FIFO adında data kayıt edilen bir alan var birde register alanı var. Dikkatli okuyarak hangi komut ile FIFO da okuma yada yazma  - Hangi komut ile register kontrolü yapabileceğini bulacaksın.

Bunda adım adım ilerlemelisin. Bir anda herşeyi anlayamazsın adım adım ilk olarak FIFO ve register nasıl seçiliyor sonrasında iletişim nasıl başlanıyor status registeri nedir ne işe yarar nasıl kullanılır anlamaya çalış ve Osiloskop bağlı iken anladığın şekilde komut - veri gönder ve cevap gelip gelmediğini geldiyse cevabı şablonlara göre irdele.

Ancak bu çalışma tarzı ile sonuca ulaşabilirsin.

İyi Çalışmalar

Konu kapanmıştır.

Merhabalar

Şu an üzerinde çalıştığım 1-2 konu kaldı bunları yapınca RFID konusuna bende bakacağım eğer başarılı olursam açık kaynak kod olarak yine diğerleri gibi sayfada yayınlayacağım.

Yeni gelişmeleri bu başlıktan devam edebiliriz.

İyi Çalışmalar

12

Hiçbir şahsi sosyal medya hesabım yoktur
Yanlızca tanıtım amaçlı sosyal hesaplar kullanılmaktadır
İletişim için sadece soru-cevap forumunu kullanınız