This post is also available in: English

forum-bannerBağış yaparak bilimsel çalışmalarıma destek olabilirsiniz. Bilime Destek Ol
Forum Navigasyonu
Forum içerik haritası - Buradasınız:ForumBilim: Roket BilimiRokete göre en uygun paraşüt
Please or Kayıt ol to create posts and topics.

Rokete göre en uygun paraşüt

Roketimizin ağırlığı yaklaşık 18 kilo boyu 2 metre similasyonda 0,50 ile 0,45 sürüklenme katsayısına sahip. Çapı ise 11 cm. Ayrıca paraşüt sistemi olarak aviyonik sistem ve yayla ayırma mekanizması kullanmayı düşünüyoruz. Paraşütümüzde ripstop naylon kullanmayı düşünüyoruz. Sizce kullanabileceğimiz en uygun paraşüt tipi ve boyutu ne olmalı ?

Merhaba

İlk olarak sorulara damdan düşer gibi değilde Merhaba vb. bir şekilde başlarsanız sevinirim .


Roket paraşütü hesaplamak için 2 tane veriye ihtiyacımız vardır

  1.  Roketin Ağırlığı
  2. Kaç m/sn düşme hızına sahip olmalı

Genel olarak tüm dünyada model roketler için düşme hızı 3m/sn , yüksek irtifa için 5m/sn olarak hesaplanır. Eğer sizin tasarımınızda istediğiniz düşme hızı farklı ise bunu belirtin.

Ben model roket olduğundan yola çıkarak 3m/sn düşme hızına göre hesap yapacağım

Buna göre ;

18 kg roketiniz için gerekli paraşüt alanı 21,39 m2dir. 

Burada paraşütün tipinin önemi yok yukarıda ki metre kare ölçüsüne ulaştıktan sonra kare olur yuvarlak olur şerit olur birden fazla paraşüt olur yada şekilsiz bir paraşüt olur bunlar önemli değil tamamen size kalmış.

Sonuç olarak 18 kg roketinizin 3m/sn hızla düşmesi için gerekli olan paraşütün alanı 21,39m2 olmalıdır.

İyi Çalışmalar

 

 

trkn has reacted to this post.
trkn

Merhaba ,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Kusura bakmayın o an koşuşturma içinde yazmıştım o yüzden önceki sorumda direkt konuya girmişim, dikkatimden kaçmış :)

Bizim aklımızda alüminyum malzeme kullanacağımız için 9m/sn düşüş hızı vardı ve şartnamede böyle belirtiliyordu ama roketimizden ayrılacak olan faydalı yük 4 kg düşüş hızı ile alakalı hiçbir şey belirtilmemiş. Size şunu sormak istiyoruz 4 kg bir faydalı yükü kaç m/s ile indirirsek hem kırılma hem de rüzgardan savrulma olmaz. Bir başka sorumuz ise roketimizin ağırlığı faydalı yükten sonra azalacak ve faydalı yük çıkmadan önce burun kısmından bir paraşüt çıkacak ve faydalı yük çıktıktan sonra da başka bir paraşüt çıkacak bu durumda en son roketimizde kalan iki paraşüt arasında dengesizlik vs. olmaması için nasıl bir oran olmalı sizce?

Son olarak ağırlığa göre paraşüt boyutunu hangi formüle göre hesapladığınızı öğrenebilir miyiz? Böylece en ufak ayrıntıyı sormak yerine kendimiz hesaplayabiliriz. Yardımınız için ve şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederiz.

İyi günler, sağlıcakla kalın.

Merhaba

Cevabım epeyce gecikti belkide şu an işinize yaramayacak ama bu soruları kökünden çözmek için bu konuda hazırladığım programı yayınladım.

Roket Kurtarma Tertibatı Hesaplama Programı na buradan ulaşabilirsiniz.

iyi çalışmalar


İletişim için sadece soru-cevap forumunu kullanınız