This post is also available in: English

forum-bannerBağış yaparak bilimsel çalışmalarıma destek olabilirsiniz. Bilime Destek Ol
Forum Navigasyonu
Forum içerik haritası - Buradasınız:ForumBilim: Roket BilimiSıvı Yakıtlı Motorlar
Please or Kayıt ol to create posts and topics.

Sıvı Yakıtlı Motorlar

Merhaba Ercan Hocam 1 yıl arayla tekrardan yazıyorum bu bir yıl içinde teknofeste katıldım final olmasada takımımla güzel bir yol kat ettim ve kendimi gerçekten roketler konusunda ilerlettim ama hala yeterli değil. Aklımda sıvı yakıtlı motor kullanarak bir roket yapma fikri var. Araştırmalarım sıvı yakıtların çok tehlikeli olduğu ve çok uğraştırıcı olduğunu söylüyor. Ama ben yanmayı kontrol etmek istiyorum yani sıvı yakıttan başka çarem yok. Tehlikeli olduğu için irtifa olarak maks 150 metre gibi bir hedefim var. Sizden sıvı yakıt ve sıvı yakıtlı motorlar hakkındaki bilgilerinizi istiyorum. Teşekkürler.

Merhaba

Teknofestte bildiğim kadarı ile roket motoru hazır veriliyor. Yani roket motoru yapmak konusunda bir tecrübeniz ve deneyiminiz yok.

Bir deneyiminiz ve tecrübeniz olmadığı halde sıvı yakıtla roket motoru yapmayı denemek benim asla uygulamayacağım bir fikirdir.

Benim herzaman tavsiyem önce katı yakıtla başlanmalı katı yakıttın tüm imkanları tüketildikten sonra sıvı yakıta geçilmeli elbette seçim sizin

Sıvı yakıtlı roketlerde özel parça - materyal ve ekipmanlar kullanılıyor örneğin TIG kaynağı yada Titantum malzemeler yada P&ID çizimleri gibi ayrıca akışkanlar mekaniği - termodinamik vs. konuda bilgi sahibi olmalı en azından boru debi basınç hesabı yapabilmeli yüsek aşındırıcı ve oksitleyici olan yakıtları hesaplarınıza göre uygun hız ve debide yanma odasına gönderecek pompa veya pompalama sistemlerini tasarlayıp üretmelisiniz.

Bunlar sadece teorik özetler. Seçim tabiki sizin.

İyi Çalışmalar


İletişim için sadece soru-cevap forumunu kullanınız