This post is also available in: English

forum-banner


Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumBilim: Roket BilimiÜretim
Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üretim

Hocam malzeme üretimi ve gövdede kullanılabilecek malzemelerin montajı, avantaj ve dezavantajları ile ilgili bililerinizi paylaşırmısınız .

Merhaba

Ben roket gövdesi olarak fon kartonu kullanıyorum. Kağıt kullanmanın avantajı ucuz olması kötü yanı ise büyük roketlerde üretim zorluğudur.

Bunun dışında polyester veya karbon fiberi ile yapılabiliyor(aslında hepsi polyester reçinesi ile yapılıyor içine eklenen malzeme değişiyor). Ancak bu işlemi yapmak çok kolay değil biraz uzmanlık gerektiriyor ve biraz da pahalı ayrıca kullanılan malzemeler sebebi ile ev ortamında yapılması pek mümkün ve uygun değil.

Direkt olarak piyasada bulunan PVC boruları da kullanarak roket gövdesi yapabilirsiniz. Bunun kötü yanı ise her çapta boru bulunmayışıdır. Önce piyasada hangi çaplarda PVC boru olduğunu tespit edip ona göre tasarım yapmanız gerekir.

Roket gövdesi içerisine ahşaptan diskler kesip bunları kızak haline getirip kullanabilirsiniz. Böylece roket gövdesi içerisine istediğiniz malzemeleri kolaylca ekleyebilirsiniz. Bu konu sizin hayal gücünüze kalmış. İnternet ortamından da araştırıp fikir elde edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar

Roketin gövdesini karbonfiber den yapmayı düşünüyoruz. Fakat gövdenin iç kısmına aviyonik sistemleri tutturmak için iç kısmını hangi malzemeden yapabiliriz ? Bilgilerinizi bizim le paylaşırmısınız teşekkürler.

Merhabalar

Ahşap kullanabilirsiniz. Bu konuda basit düşünün çok karmaşık yapılar tasarlamayın ne kadar basit olursa o kadar işlevsel hale gelir. Ancak bunlar elbette tecrübe işi yapıp deneyip hataları gördükçe gelişecektir.

İyi Çalışmalar

hocam cesaroni L1050 motoru gibi  motor kullanacağız. Arzu edersiniz ki motor çok fazla ısı açığa cıkaracağından dolayı ahşap ve türevlerinin yanabileceğini düşündüğümüz için farklı bir malzeme arayışı içindeyiz farklı bir öneriniz varmı acaba .

teşşekürler

Merhaba

Bakış açınızı değiştirin. Mesela şunu söyleyebilirim G motora kadar roket motorları kağıttan yapılıyor. Düz mantıkla şunu diyebilirsiniz basit bir kağıt o kadar ısı ve basınca nasıl dayanabilir, evet dayanıyor.

Ahşap konusunda bence yanlış düşünüyorsunuz açık ateşe maruz kalmadıkça kalın bir parça ahşabı yakacak ısı oluşmaz zaten roket motorunun yanma süresi ne kadar en fazla olsun 5-10 saniye. Bu kadar kısa sürede ahşap nasıl yanacak ?

İyi Çalışmalar


Hiçbir şahsi sosyal medya hesabım yoktur
Yanlızca tanıtım amaçlı sosyal hesaplar kullanılmaktadır
İletişim için sadece soru-cevap forumunu kullanınız