yanmaz_cozelti

YANMAZ KAĞIT YAPIMI

This post is also available in: English Azerbaycan Türkcesi РусскийYANMAZ KAĞIT VE YANMAZ KAĞIT YAPIMINA YARAYAN ÇÖZELTİ

 • Yanmaz kağıt elbette amyant tarzı bir kağıt değildir. Burada kastettiğim alevi taşımaması yada hiç alev almamasıdır. Kağıt ısıyı absorbe eder ve kömürleşir diğer tarafa geçmesine izin vermez.
 • Ben bu formülü İnternet ortamında araştırarak uyguladım ve geliştirdim. Benim bu kağıdı kullanma amacım , roket motorlarında az bir miktar “fırlatma barutu” bulunur bu barut en son aşamada roketin kurtarma tertibatını açmaya yarayan basıncı sağlar. Yani barut patlar basınçla roketin gövdesindeki paraşüt fırlar ve açılır. Ancak bu paraşütler genel olarak naylon veya plastikten yapılmaktadır. Eğer araya ısıyı bloke edici bir materyal konmaz ise barutun ısısı bu plastikten imal paraşütü büzer – deler yada yakar  ve sonuç olarak kurtarma tertibatını işlevini yerine getiremez. Ben bunu önlemek amacı ile kullanmaktayım.
 • Tercihen kağıt havlular “yanmaz çözelti” sprey yardımı ile ( not: cam-sil tarzı spreylere sıvı temas ettiğinden kısa sürede çürütmektedir en iyi seçim zirai ilaç pompalarıdır.) ıslatılır ve olduğu yerde kurumaya bırakılır çünkü bu durumda taşınmaya çalışılırsa rahatça parçalanır.
 • Yanmaz çözeltide  renk şart değildir zaten kağıtlara bu renk tam anlamı ile geçmez o yüzden sıvı ile ıslatılıp kuruduktan sonra kağıtlarımız kullanıma hazırdır. Renk kullanmanın asıl amacı çözelti şeffaf olduğundan su veya herhangi bir madde ile karıştırılmasının önlenmesidir.
 • Kullanılan malzemeler aktarlardan da temin edilebilir bunun için yerel isimleri de bilmekte fayda var
  • Amonyum Sülfat = Şeker Gübresi ( görüntüsü şekere benzer)
  • Bakır Sülfat = Göz Taşı
  • Diğer malzemeler aynı isimle bulunabilir

UYARI:Kullanılan malzemeler az da olsa zehirlidir bu yüzden mutlaka  eldiven ve gözlük kullanılmalıdır. İşlem sırasında amonyak kokusu duyulduğundan fazla solunmamasında fayda vardır.

eldiven-kullan-ercankoclar

gozluk-kullan-ercankoclar

 

 

 


Gerekli Malzemeler

Bağlantıyı Görmek İçin Giriş Yapın ya da Ücretsiz Üye Olun


Not:Gramlar hassas değildir sadece optimum değerler hesaplanarak malzeme israfı önlenmeye çalışılmıştır

Yanmaz Çözelti Yapım Aşamaları

 • İlk olarak yukarıda tarife uygun olarak olarak boraks ve borik asit bir kaba alınıp karıştırılır , amonyum sülfat ise ayrı kaba alınır
Boraks ve Borik Asit
Amonyum Sülfat -Boraks ve Borik Asit Karışımı
 • Çözelti için tercihen saf su ısıtılır böylece maddeler daha rahat eriyecektir. Ancak metal olmayan, kimya depolarından ısıya dayanıklı cam kaplar içinde işlemi gerçekleştirmeniz daha uygun olacaktır.
500ml su Isıtılıyor
500ml su Isıtılıyor
 • Boraks ve Borik asit karışımı suya azar azar katılır ve bu esnada cam yada tahta Çubuk yardımı ile de karıştırılarak erimesi sağlanır. Bu durumda su az da olsa ısıtılmaya devam edilmeli soğumasına izin verilmemelidir.
Borik asit ve boraks ısınmış suda eritiliyor
Borik asit ve boraks karışımı ısınmış suda eritiliyor
 • Amonyum sülfat yavaş bir şekilde karışıma eklenir. Yine azar azar ve sürekli karıştırarak bu anda amonyak kokusu duyulacaktır.
Amonyum sülfat çözeltiye ekleniyor
Amonyum sülfat çözeltiye ekleniyor
 • Tüm maddeler eriyene kadar iyice karıştırmaya devam edilir.
Tamamı eriyinceye kadar karıştırılıyor
Tamamı eriyinceye kadar karıştırılıyor
 • Tüm maddeler eridikten sonra çözelti kendi halinde oda ısısında soğumaya bırakılır
Tüm maddeler eriyince soğuması için beklenir
Tüm maddeler eriyince soğumaya bırakılır
 • Çözeltide kalabilecek katı artıklar için herhangi bir eski bezden çözelti bir kaba süzülür
Süzülür
Çözelti Süzülür
 • İsteğe bağlı renk verme işleminden önce çözelti eski cam kabına geri alınır. Cam kaba alınmasının sebebi alacağı rengin göz ile tespit edilmesidir
kaba geri aktarma
kaba geri aktarma
 • Mavi renk için 50ml suya 14gr bakır sülfat eklenir ve çözülür
Mavi renk için bakır sülfat eklenir
Mavi renk için bakır sülfat eklenir
 • Oluşturulan bakır sülfat çözeltisinden azar azar yanmaz çözeltiye ekleme yapılır ve karıştırılır
Mavi renk ekleme
Mavi renk ekleme
 • İstenilen renk elde edildiğinde daha fazla bakır sülfat çözeltisi eklenmez. “Yanmaz Çözelti” hazıdır!
İstenilen renk oluşunda bakır sülfat çözeltisi eklenmesi durdurulur
İstenilen renk oluşunda bakır sülfat çözeltisi eklenmesi durdurulur

Yanmaz Çözelti Uygulama

 • Yanmaz çözelti aşağıdaki resimdeki gibi sprey ile düz bir yüzeydeki tercihen kağıt havluya püskürtülüp oldugu yerde kurumaya bırakılır kuduruktan sonra kullanıma hazırdır
Püskürtülerek uygulanır-
Püskürtülerek uygulanır

Yanmaz Kağıt Test

Aşağıdaki videoda yanmaz çözelti ile yapılmış yanmaz kağıdın testini izleyebilirsiniz. Önce normal kağıt havlu ateşe tutulur ve alev aldığı görülür. Yanmaz yapılmış kağıt ateşe tutulduğunda alev almaz ve herhangi bir şekilde için için yanma oluşmaz.


“Yanmaz Kağıt” Test Videosu


 

ERCAN KOÇLAR Hakkında

Çalışmalarım çocukken başladı kolonyalı kağıtları yakmak, ilaçları birbirine katmak gibi değişik deneylerim vardı. Kimya kitabında elektroliz ile suyun hidrojen ve oksijene ayrıldığı ve hidrojenin yandığını yazıyordu, o zamanlarda aklım almıyordu sudan nasıl yanan....Devamını okumak için tıklayınız ;)